Emilian Bold
Profesor Universitar Doctor în Istorie

Emilian Bold

S-a născut la 20 noiembrie 1925, in loc. Bădiceni, din jud. Soroca, in vechea Basarabie. Cand acest tinut a fost ocupat in 1940 de catre ruși, familia se retrage in localitatea Luncavița. Aici urmeaza clasele primare si gimnaziale, avand invatatori si profesori foarte buni, precum Simion Leonescu, Gheorghe si Petru Bulgaru si multi, multi altii, carora le pastreaza si astazi sentimentul de profunda recunostinta.

-in conditiile grele din perioada celui de-al doilea razboi mondial Emilian Bold isi continua studiile in cadrul Seminarului Teologic SF Andrei din Galati, iar in anul 1948 isi va da diferentele si va sustine examenul de bacalaureat la Liceul Vasile Alexandri Galati.

-confruntandu-se cu greutati materiale s-a angajat ca pedagog la un liceu, iar in anul 1950 va incepe studiile universitare la Facultatea de Istorie a Universitatii Alexandru Ioan Cuza din Iasi, pe care a absolvito in anul 1954

-in 1954 este angajat ca preparator la catedra de Istorie a Romaniei, in anul 1956 devine asistent universitar, in 1961 lector, 1971 conferentiar iar in 1975 devine professor universitar.

-in 1969 isi sustine doctoratul cu o teza de mare valoare, publicata in 1976 la editura Junimea sub titlul ”De la Versailles la Lausanne”

-a publicat peste 100 de lucrari, a condus numerosi doctoranzi, a facut parte din numeroase comisii la Universitatea AL I. Cuza si la alte institutii universitare si academice din tara.

-alte carti: ”Diplomatia de conferinte. Din istoria relatiilor international intre anii 1919-1933 si pozitia Romaniei”, ”Ascensiunea nazismului 1919-1936. Cum a fost posibil?”, ”Europa in deriva”, ”Pactul Ribbentropp-Molotov”, etc

-Acum profesorul Emilian Bold este pensionar, are respectabila varsta de 83 de ani, locuieste in Iasi alaturi de familie si are nepoti.

-La 24 decembrie 2008, Consiliul Local al Comunei Luncavița îi acordă titlul de Cetatean de Onoare al Comunei Luncavița!