PRACTICĂ EUROPEANĂ ÎN PORTUGALIA

ELEVII DIN LUNCAVITA VOR MERGE 3 SAPTAMANI IN PORTUGALIA
PRIN PROIECTUL LLP/LdV/IVT/2011/RO/178
“PRACTICA SA INVETI, INVATA SA PRACTICI O AGRICULTURA EUROPEANA”

Grupul Scolar “Simion Leonescu” Luncavița, jud Tulcea a accesat proiectul Leonardo Da Vinci 2011 cu tema “Practica sa inveti, invata sa practici o agricultura europeana” care are ca obiectiv principal deplasarea unui grup de 15 elevi de liceu, clasa a X-a, domeniul agricol, calificarea tehnician in agroturism, insotiti de doua cadre didactice, in Portugalia , intr-un stagiu de pregatire practica de 3 saptamani pentru dezvoltarea competentelor cheie de tipul tranzitiei de la scoala la locul de munca si lucrul in echipa, precum si pentru formarea abilitatilor practice specifice culturii florilor, in spatii acoperite.

Bugetul prevazut pentru acoperirea cheltuielilor cu organizarea mobilitatii, pregatirea pedagogica, lingvistica si culturala, subzistenta si transport este de 47.199 euro.

Echipa de proiect este formata din profesori de specialitate agricola si din profesori de limba engleza.

Partenerii nostri in derularea acstui proiect sunt , in calitate de organizatii de primire, doua societati al caror obiect de activitate este cultura florilor in spatii acoperite:JODIFLOR si FLORINEVE din Montijo, Portugalia si organizatia intermediara ASSOCIACAO PARA A FORMACAO PROFISISONAL E DESENVOLVIMENTO DE MONTIJO.

Plasamentul va avea loc in perioada 19.03.2012-08.4.2012.
Stagiul de practica se efectueaza pentru parcurgerea modulului CDL cu tema”Elemente de tehnologie agricola aplicata la cultura florilor”, pregatire practica comasata.

Selectia elevilor ce vor fi implicati in derularea activitatilor specifice proiectului se va desfasura in conformitate cu procedurile prevazute prin proiect si au in vedere crearea oportunitatilor de pregatire in specialitate pentru elevii care dovedesc ca detin competente anterioare de vorbit in limba engleza si care si-au insusit cunostintele de specialitate in anii anteriori de studiu.

Responsabil de proiect,
Prof. Arcus Ana