Instalarea de sisteme fotovoltaice pentru gospodăriile izolate

S-a lansat "PROGRAMUL PRIVIND INSTALAREA DE SISTEME FOTOVOLTAICE PENTRU GOSPODĂRIILE IZOLATE NERACORDATE LA REȚEAUA DE DISTRIBUȚIE A ENERGIEI ELECTRICE"

Administrația Fondului pentru Mediu (AFM), a publicat la data de 4 aprilie 2019 Programul prin care se pot obține finanțări nerambursabile pentru instalarea unui sistem fotovoltaic de minimum 1 kwp putere instalată, pentru gospodăriile aflate la minimum 2 km de rețeaua națională de distribuție a energiei electrice.
Valoarea totală a finanțării pentru o gospodărie este de 25.000 lei, inclusiv TVA.

Comuna Luncavița este eligibilă pentru acest tip de finanțări, fiind aprobată de AFM cererea depusă de aparatul de specialitate.

Mai multe detalii despre finanțare puteți obține la Compartimentul de proiecte al Comunei Luncavița:
  • Ștefan ILIE,
  • Constanta CREȚU,