Campionii Educației Digitale

19 -20 noiembrie 2012

Managerul RECL Marian ILIE, ca reprezentant al Comunei Luncavița și profesoara Bristena ARCUȘ, ca reprezentantă a Liceului Tehnologic Simion Leonescu Luncavița, au fost premiați la Rin Grand Hotel din București de către Ministrul Comunicațiilor și Societății Informaționale, domnul Dan NICA, și de către Ministrul Culturii și Patrimoniului Național, domnul Puiu HAȘOTTI, cu prilejul organizării în perioada 19 – 20 noiembrie a Conferinței Naționale a Campionilor Educației Digitale – „soluții nelimitate de învățare” din cadrul programului național Economia Bazată pe Cunoaștere. La eveniment au sunt participat peste 350 de manageri, profesori, inspectori, bibliotecari sau primari întreaga țară.

Conferința a marcat finalul implementării componentei de ”Asistență Tehnică pentru utilizarea TIC în școlile și bibliotecile din mediul rural” a proiectului Economia Bazată pe Cunoaștere, în cadrul căreia 1000 de profesori din 229 școli din mediul rural au fost pionierii utilizării unor practici bazate pe tehnologii digitale în procesul educațional. Aceștia au fost mentorați în activitatea didactică de către facilitatori educaționali și, de-a lungul anului școlar 2011-2012, profesorii EBC au fost incluși într-un proces sistematic de evaluare care s-a bazat pe o metodologie de monitorizare a rezultatelor obținute în activitatea directă de predare-învățare-evaluare utilizând instrumente digitale. Folosirea unor practici didactice moderne centrate pe elev, organizarea activității didactice sub formă de proces interactiv și colaborativ între profesori și elevii lor, desfășurat pe suportul inovativ oferit de tehnologiile digitale și cu ajutorul resurselor educaționale deschise (OER) și a celor Web 2.0 contribuie la reformarea sistemului educațional românesc și la consolidarea unor incubatoare pedagogice modern centrate pe o educație pe tot parcursul vieții.

De asemenea, 10 campioni ai educatiei digitale din mediul rural au fost recunoscuți pentru performanțele lor din activitatea didactică, pe următoarele direcții:

- „Cel mai inovativ profesor EBC”
- „Cea mai activă școală EBC”
- „Excelență în atragerea de finanțări nerambursabile în școală”
- „Excelență în atragerea de parteneri internaționale în proiecte educaționale cu finanțare”
- „Excelență în depunerea de proiecte educaționale cu finanțare nerambursabilă”
- „Cel mai bun proiect interdisciplinar cu dimensiune virtuală”
- „Cel mai bun proiect cultural local Cultură prin cunoaștere TIC”
- „Cel mai bun proiect cultural de dezvoltare a turismului și antreprenoriatului meșteșugăresc prin bibliotecă ”
- „Cele mai bune proiecte curriculare cu dimensiune virtuală”
- „Cele mai creative activități interdisciplinare online”

Biblioteca și Rețeaua Electronica a Comunității Locale Luncavița, pentru performanțele obținute de-a lungul timpului în cadrul proiectului Economia Bazată pe Cunoaștere, a obținut premiul „CEL MAI BUN PROIECT CULTURAL DE DEZVOLTARE A TURISMULUI ȘI ANTREPRENORIATULUI MEȘTEȘUGĂRESC PRIN BIBLIOTECĂ” în parteneriat cu Băneasa din județul Constanța.

Felicitări tuturor colegilor implicați în proiectele EBC din cadrul Primăriei Luncavița!

eComunitate.ro