ÎNTOARCEREA LA IZVOARE

„îNTOARCEREA LA IZVOARE” ESTE UN PROIECT COMUN AL AUTORITĂȚILOR LOCALE ȘI AL CELOR CARE IUBESC COMUNA LUNCAVIȚA, PENTRU RECONSTRUIREA ȘI REPARAREA VALORILOR SPIRITUALE, MATERIALE ȘI NATURALE LĂSATE DE îNAINTAȘI.

„întoarcerea la izvoare” este un proiect de reparație a vechilor fântâni, cișmele și izvoare din teritoriul administrativ al comunei, din zonele de pădure și de baltă, includerea lor în circuitul turistic, prin parteneriat cu Primăria Luncavița, în sensul că aceasta din urmă oferă materialele de construcție, iar echipele de voluntari, care doresc să participe, achită manopera.

în acest an, în bugetul comunei, se regăsesc fonduri pentru patru asemenea obiective. O primă echipă, formată din aproximativ patruzeci de voluntari, s-a constituit deja pentru repararea fântânii Cetățuia-Valea Fagilor, care, cu voia lui Dumnezeu va fi sfințită în Duminica învierii Domnului, 20 aprilie 2014!
Așteptăm și alte grupuri care să doresc să se implice!

,,RETURNING TO THE ROOTS’’ IS A JOINT PROJECT OF LOCAL AUTHORITIES AND THOSE WHO LOVE LUNCAVITA COMMUNITY, TO RESTORE, REPAIR AND MAINTAIN THE SPIRITUAL, MATERIAL AND NATURAL VALUES, LEFT BY OUR ANCESTORS.

Redăm mai jos poezia „întoarcerea la izvoare”, ca replică a nostimadei povești a ghizdelei, dar ca temelie a proiectului nostru cu același nume.
întreaga poveste a „ghizdelei furate” o puteți citi la adresa:
Facebook > Stefan Ilie

Eu, de problemă ce să zic?
Povestea-i lungă și-ncurcată,
De prea mult timp, nu mai știu cât,
V-a scos și ochii, până-n gât,
Ghizdeaua fermecată!

Parcă-i din aur, așa mult
Ati plans-o, povestind la vatră!
Dar ea-i pierdută de demult
Si zace-n neștiut pământ,
Pe post de simplă chiatră!

Degeaba dăm din colț in colț,
Haideți de azi să strângem mâna!
Și toți, soție și cu soț,
Și cu căciulă, și cu moț,
Să reparăm fântâna!

Ghizdeaua veche s-a tot dus