Mosoaiele de la Luncavița Locul III la - Festivalul National al Datinilor si Obiceiurilor de Iarna

Sâmbătă, 18 decembrie, de la ora 13.00, din zona Big și până în Piața Unirii, peste 300 de colindători din cele mai frumoase și bogate zone etnofolclorice ale țării sunt la Focșani. Parada costumelor are loc pe Bulevardul Unirii și în Piața Unirii după care, de la ora 14.00, în Sala Balada, are loc Festivalul Național al Datinilor și Obiceiurilor de Iarnă din acest an.

Comunicat premii

Centrul Cultural Vrancea, sub egida Consiliului Judeţean Vrancea, în parteneriat cu Ansamblul Folcloric Țara Vrancei, a organizat sâmbătă, 18 decembrie 2021, a XX-a ediţie a Festivalului Naţional al Datinilor şi al Obiceiurilor de Iarnă.

Festivalul a debutat la ora 13.00, cu o minunată paradă a costumelor participanților la festival. Peste 300 de urători: dansatori, mascați, colindători și instrumentiști, au defilat și au colindat publicul focșănean, pe bulevardul Unirii, promovând tradițiile și obiceiurile de iarnă din diferite zone etnofolclorice ale țării: Bacău, Vrancea, Vaslui, Tulcea, Botoșani și Suceava.

Ansamblul Folcloric Țara Vrancei a desfășurat un moment artistic tradițional, în deschiderea evenimentului, prezentând minunatele costume și dansuri vrâncenești. Urătorii și dansatorii prezenți la paradă s-au prinsă într-o horă a prieteniei în Piața Unirii, alături de publicul spectator.

În continuarea paradei, la ora 14.00, în incinta sălii Balada, zece ansambluri folclorice concurente au prezentat spectatorilor, obiceiuri și datini de iarnă, într-un concurs antrenant și spectaculos. Evenimentul a fost prezentat de Sorin Francu, managerul Teatrului Municipal Mr. Gh. Pastia din Focșani.

Juriul a fost alcătuit din:
- Prof. univ. dr. Doina Ișfănoni, etnolog, istoric şi teoretician de artă, membru al Comisiei Naţionale pentru Salvgardarea Patrimoniului Cultural Imaterial;
- Maria Murgoci, interpret de muzică populară, manager al Ansamblului Folcloric Profesionist Țara Vrancei;
- Sorin Filip, interpret de muzică populară, manager al Centrului Cultural Bucovina;
- Paul Ananie, etnolog, realizator tv și interpret de muzică tradițională;
- Cătălina Cora, referent Centrul Cultural Vrancea, etnograf.
În urma jurizării au fost stabilite următoarele premii:
Trofeul festivalului – 7.000 lei: Ansamblul Plaiurile Pojorâtei din loc. Pojorâta, jud. Suceava;
Premiul I – 5.000 lei - Ansamblul Chipărușul din loc. Nereju, jud. Vrancea;
Premiul al II-lea – 4.000 lei - Ansamblul Ursul lui Gavrilă din Asău, loc. Asău, jud. Bacău;
Premiul al III-lea – 3.000 lei - Ansamblul Moșoaiele din Loc. Luncavița, jud. Tulcea.
Premii pentru promovarea datinilor şi obiceiurilor de iarnă, în valoare de 2.000 lei:
- Ansamblul Căiuții albaștri din loc. Hlipiceni, jud. Botoșani;
- Grupul Cetina al Școlii Populare de Artă din Focșani, jud. Vrancea;
- Grupul Chindia din loc. Jitia, jud. Vrancea;
- Ansamblul Uncheșii din Păunești, jud. Vrancea;
- Ansamblul Mugurii vrânceni al Liceului de Artă Gh. Tattarescu Focșani, jud. Vrancea;
- Ansamblul Rapsodia vultureană din loc. Vulturu, jud. Vrancea.

Felicitări tuturor ansamblurilor participante la concurs!
Mulţumim Consiliului Judeţean Vrancea, Primăriei Focșani, Inspectoratului Județean de Poliție, Jandarmeriei Vrancea, Ansamblului Folcloric Ţara Vrancei, juriului de prestigiu și publicului primitor și iubitor de folclor!
În prag de sărbători, Centrul Cultural Vrancea vă urează, cu mult drag, ,,Crăciun fericit!’’

Video -Catalin Toma